Keskkonnaseadustiku üldosa seaduse ja kliimaseaduse seosed: õiguslik analüüs. Keskkonnaõiguse Keskus, 2024

Analüüsi eesmärk oli vastata küsimusele, kas ja millises ulatuses on otstarbekas, õige ning põhjendatud kohaldada väljatöötatavale kliimaseadusele või kliimaõigusele laiemalt keskkonnaseadustiku üldosa seadust (KeÜS).

Analüüsi põhijäreldus on, et olenemata sellest, kas lugeda kliimaalast regulatsiooni keskkonnaõiguse osaks või mitte, tuleb kliimaseaduse koostamisel ja rakendamisel kinni pidada keskkonnaseadustiku üldosa normidest, kuna KeÜSi üldsätted kehtivad kõigis olukordades, mis võivad puudutada keskkonnaõiguse eesmärke.

Infograafika: Kliimaseaduste 8 olulist omadust. Net Zero Lawyers Alliance, 2024

Õigusekspertide kokku pandud lühiülevaade, mis selgitab koos riikide näidetega 8 olulist omadust, mis peaks tugeval kliimaseadusel olema: õiguslikult siduv raamistik, süsinikuneutraalsuse eesmärk ja vahe-eesmärgid, edusammude jälgimine ja tsükli uuenemine, strateegiline planeerimine, avalikkuse kaasamine, sisemine koordineerimine, sõltumatute ekspertide nõu ja rahavoogude ühtlustamine.

Eesti kliimaseaduse perspektiivikuse analüüs. Keskkonnaõiguse Keskus, 2023

Analüüsis uuritakse, kas ja millisel kujul oleks Eesti kliimapoliitika reguleerimisel kasu kliimaseadusest. Töös jõutakse järeldusele, et Eesti vajab õigusselguse loomiseks ning mõjusaks kliimapoliitikaks eraldiseisvat kliimaseadust. 

Climate Laws in Europe: Good Practices in Net-zero Management. Euroopa Kliimafond (European Climate Foundation), 2020

Raportis analüüsitakse Ühendkuningriigi, Taani, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Iirimaa, Hollandi, Hispaania ja Rootsi kliimaseadust. 

Navigating Net-Zero: Global Lessons in Climate Law-Making. Keskkonnaõiguse mittetulunduslik organisatsioon ClientEarth, 2021

Raportis analüüsitakse Ühendkuningriigi, Mehhiko, Soome, Prantsusmaa, Rootsi ja Austraalia (Victoria osariik) kliimaseadust.

World Bank Reference Guide to Climate Change Framework Legislation. EFI Insight-Governance. Washington, DC: World Bank, 2020.

Accountability Mechanisms in Climate Change Framework Laws. Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment and Centre for Climate Change Economics and Policy, London School of Economics and Political Science, 2021.

Raportis analüüsitakse 43 riigi kliimaseadust.

Professionalizing Climate Policy via Legislation: Good Practices in Long-Term National Climate Framework Laws. Israel Public Policy Institute and Heinrich Böll Foundation Tel Aviv, 2021.